LEŽÁKY

Ahoj kamarádi, jak výletíte v týhle zimě? Já už radši přezul pneumatiky, včera prý už někde sněžilo…ufff. Nějak brzo ne? Začíná teď takový to smutný roční období, kdy prší a je zima. Smutná, nebo spíš ze smutného místa, bude i moje dnešní reportáž, kterou jsem stihl udělat nedávno…. paradoxně jsem jel z Veselého kopce. Místo, na které Vás vezmu dnes, se jmenuje Ležáky.

IMG_6470
Ležáky se nachází kousek od Chrasti u Chrudimi. Historie tohoto místa je opravdu děsivá, ač to na pohled při příjezdu vůbec nevypadá. Nacisti nechali vesnici vypálit, srovnat se zemí a její obyvatelé skončili až doslova na pár vyjímek v koncentračním táboře.
FullSizeRender
Vše je hezky upraveno, voda v rybníce se hezky houpá, ticho….až po chvíli na Vás dolehne osud tohoto místa. Je zde naprostý klid. Je zvláštní, co vše dokáže ticho a šumění lesa na takovém místě jako jsou Ležáky vyjádřit. Za nějaký čas mi došlo, že neslyším žádný zpěv ptáků, což na mě dolehlo o to víc. Při Vaší návštěvě to bude možná jinak, ale já měl opravdu naprosté ticho a šumění lesa.
Po zaparkování auta u místní nově postavené restaurace jsem zamířil právě do muzea na prohlídku. Uvítala mě k mému překvapení mladá milá usměvavá slečna a podala mi veškeré info, co jsem potřeboval. Zaplatil si prohlídku, která obsahuje i krátký film a vydal se prohlížet dobové věci a dokumenty. Jelikož se trochu o 2. světovou válku zajímám, rád jsem si prohlédnul anglický sapomal sten gun (ano, stejný typ byl použit i při atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha v Praze – tam se ale údajně zasekl) a za ním vysilačku, ze které se posílaly kódované zprávy do Anglie.
IMG_6687
Radost z viděné zbraně ihned zmizí, když člověk spatří část kůlu z popraviště, které bylo v Pardubicích na Zámečku a v něm zbytek střely, která nejspíš ukončila něčí život. Čím déle u toho člověk stojí, tím víc ho to nutí přemýšlet, jak děsivé to muselo být.
IMG_6688
Po absolvování kolečka v muzeu mě čekala venkovní prohlídka. Venkovní okruh se vine mezi tzv. hrobodomy – pomníky na místech kde stály domy obyvatel před tím, než byly vypáleny a srovnány se zemí.  Na každém z těchto hrobodomů je vytesáno jméno rodiny, která dům obývala.
IMG_6693
Cestičkou dojdete až na pahorek, kde je vztyčený velký kříž, jež byl první stavbou postavenou po vypálení. Z pahorku hledí do udolí a jakoby dával pozor na klid v údolí.
IMG_6694
Jsem rád, že jsem zde byl a myslím si, že každý by se měl sem přijet podívat.
Více fotek na mém instagramu
Příště už snad trochu veseleji.
Mějte se hezky
Honza
Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s