SILVER A

“No…být výsadkář v tehdejším Československu a s úsměvem na tváři klidnou rukou obsluhovat členy gestapa, to už chce velkou odvahu.“

Čau kamarádi, jak jste si užili víkend? Já si vzal čtvrtek i pátek dovolenou, takže jsem si docela odpočinul a dohnal některé svoje resty jako třeba návštěva babičky, tety a kamarádů, na které jsem neměl v poslední době čas. Teď už teda opět v plném pracovním procesu, ale při svém setkání s kamarády, které se samozřejmě protáhlo až do ranních hodin, jsem se inspiroval pro dnešní výlet. Cestou domů z místního baru (šel jsem tudy nesčetněkrát) sem se zcela náhodou podíval na chodník a tam spatřil umístěnou tabulku s nápisem SILVER A a šipku. Jak jsem již zmínil v reportáži Ležáky, o toto časové období se trochu zajímám, a proto jsem hned věděl, o co jde. Jen jsem nechápal, jak mi mohla taková informace o projektu ohledně skupiny SILVER A v Pardubicích uniknout. Stydím se!! V tuto hodinu jsem již neměl sil se pouštět do nějakých větších akcí a proto na výlet vyrazil až po důkladném odpočinku :-).

IMG_6862

Než jsem vyrazil na výlet, mrknul jsem na net, abych se přesněji dozvěděl, o co jde a kde všude se mám případně zastavit. Dozvěděl jsem se, že veškeré info k tomuto výletu dostanu v info-centru (hned vedle Zelené brány). Po příchodu do info-centra jsem obdržel mapu, knížku a audioguide (zařízení s nahrávkami, které Vám o daném místě něco zajímavého poví, včetně výpovědi svědků z výslechových protokolů). Nic mi tedy už nebránilo, abych se vydal na cestu.

IMG_6881

Cesta začíná na Pernštýnském náměstí u radnice, kde tedy zapínám play a ponořuji se do zajímavého příběhu, který se před pár lety opravdu stal a ti lidé se pohybovali přesně po těch stejných místech, po kterých v následujících chvílích půjdu i já… nehodlám Vám tady samozřejmě popisovat co uslyšíte, to si musíte prožít sami. Ale mohu prozradit, že půjdete úplně stejnou cestou jako výsadkář Alfréd Bartoš až na místo, odkud neměl možnost uprchnout, díky stahující se smyčce vojáků německé branné moci a příslušníků gestapa, kde se tedy zastřelil. A dále se podíváte, kde například v utajení jako číšník obsluhoval výsadkář Josef Valčík členy gestapa, aniž by měli tušení, že on je jeden z těch, které hledají. No…být výsadkář v tehdejším Československu a s úsměvem na tváři a klidnou rukou obsluhovat členy gestapa, to už chce velkou odvahu. Smekám !!

IMG_6864

Musím říci, že příběh/výlet mě opravdu dostal a dozvěděl jsem se věci, které bych jinak nevěděl. Zabralo mi to necelé 2 hodiny a potom jsem si sednul na jednu z místních zahrádek do kavárny opravené Třídy Míru a ještě chvíli si představoval, co se tehdy v těchto místech muselo dít.

Více fotek na mém instagramu zde

Mějte se fajn

 Honza

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s