Bitva co se nestala

“…Švédové vybrali, co mohli a pak ji prostě vypálili a táhli dál na Hradec.“

Čau kamarádi, zima asi začala co? Stýská se mi po létě a teplu. Zimu mám rád, ale jen na horách a musí být samozřejmě sníh. Ve městech bych chtěl, aby bylo teplo. Nevím jak Vám, ale mně teď poslední dobou nějak rychle ubíhají týdny. Ani se pořádně neotočím a je tu zase středa. Až mě to děsí. Dnes se mrknem na akci, kterou jsem uváděl jako Rychlý tip – Obléhání Kunětické Hory.

IMG_0053.JPG

Byla sobota po obědě a já vyrazil kousek za Pardubice se podívat, kterak budou švédská vojska dobývat naši “Kuňku“. Tentokrát jsem nejel na kole, ale autem J. Už dole na parkovišti jsem poznal, že návštěvníků nebude málo a tak svižným krokem jsem pádil nahoru, abych případně zaujal dobrý bezpečný flek. Mírně začalo foukat a moje podzimní sportovní bundička mi začala říkat, že jestli z těch mraků začne pršet, či jak předpověď hlásila sněžit, moc mě nezahřeje. Pod hradbami se již šikovala vojska obou stran a já se zeptal Švédů, zda již začnou, protože bude asi nevlídné počasí. Bylo mi odpovězeno, že jim zima nevadí a kdyby útočili bezhlavě a bez taktiky, měli by moc velké ztráty a proto ještě musí dopilovat taktiku.

IMG_0056.JPG

Po chvíli se jal slova hlavní organizátor a prozradil, jak to tenkrát vlastně bylo. „…Žádná bitva se zde nikdy neodehrála. Je ale pravda že švédská vojska Kunětickou Horu obléhala. Nicméně prý 28 jejích obránců se hned pochopitelně vzdalo přesile, Švédové vybrali, co mohli a pak ji prostě vypálili a táhli dál na Hradec. Dnešní bitva tedy bude ve smyslu, jak by to mohlo tenkrát vypadat.“

IMG_0052.JPG

Po nacvičení přesných formací, pochodů a nabíjení palných zbraní vyrazili útočníci na zteč. Hlídka si jich všimla včas a obránci zaujali obranné pozice. Z obou stran se začaly ozývat výstřely a rázné povely velitelů. Švédové však postupovali pořád dál. Obránci byli zatlačeni těsně k hradbám, kam se jim na poslední chvíli podařilo přemístit dělo a zahájit z něj palbu. Přes padlé se za chvíli prakticky nedalo projít (no popravdě jich zas tolik nebylo a někteří padlí na zemi si z posledních sil zapálili cígo), ale švédští zvědové objevili cestičku, kterou překvapili obránce. To už byl souboj tváří v tvář, kdy se vytáhli meče. Přes úpornou snahu obránců Švédové zvítězili a v místní knajpě to prý pořádně oslavili.

!!!video z bitvy zde!!!

IMG_0061.JPG

Oslavu jsem již tedy neviděl, protože začalo sněžit a já prchal do svého kočáru a své koně popoháněl k domovu od švédské Kunětické Hory. Oslava vítězství asi nebyla tak velkolepá, jako když tu zvítězili Švédové posledně, protože Kunětická Hora pořád stojí a těší na svoji příští sezonu.

 více fotek na mém instagramu 

mějte se fajn

Honza

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s