Tvrdá práce

Ahoj kamarádi, smutný a churavý podzim nás přikryl a my si můžeme užívat deště a bláta. Občas je i pěkná kosa, která nám říká, že ještě může přituhnout. Ale to mi nevadí, hlavně když nebude to odporný bláto. 🙂

IMG_1232.JPG

A když je venku takhle, tak jak jsem psal o pár týdnů dříve, nastal čas muzeí a celkově indoor akcí. Nedávno byla moje maličkost v muzeu ve Skutči na expozici o historii obuvnictví (ZDE) a všiml jsem si, že tu mají ještě jednu výstavu – expozici kamenictví. Posledně bych to časově nestihl a tak samozřejmě mi to nedalo a jakmile jsem měl cestu zase kolem, zastavil se tam.

!!!!! VIDEO ZDE !!!!!

Výstava je rozdělena do dvou takových částí. Jenda je vnitřní a druhá jak jinak než tedy venkovní. Nevím, zda to byl záměr, ale v té vnitřní musíte jít po schodech do sklepa tak mi to trochu evokovalo, že jako  když to je o těžbě, tak musíte sejít dolů do dolu. 🙂 Asi blbost ale moje představivost nezná hranic. Ve sklepě je instalována interaktivní výstava o tom, jak to tady tehdy celé začalo, jaké druhy kamenů/hornin se zde těžily a jsou zde i ukázky dobového nářadí. Dokonce i “skříněk“ pomocí, kterých se tzv. odpalovalo. Pustit si můžete i krátký dokumentární film – Kraj s kamenným srdcem.

IMG_1233.JPG

Co se mi líbilo, jako fanda filmu Cesta do pravěku, byla ukázka nalezených zkamenělin.

IMG_1230.JPG

Ve venkovní části se rázem ocitnete jakoby v kamenolomu se vším všudy. Uvidíte, jak se kámen lámal, přepravoval, upravoval například na kostky (dlažbu). Dále třeba několik dobových korbových vozíků a nebo na poslední chvíli ze sběru zachráněný ruční vrátek.

IMG_1234.JPG

No dřina to je asi i dnes pěkná, ale přece jen stroje jsou na vyšší úrovni než tehdy. Dělat bych to každopádně nechtěl tehdá a ani dnes. Začnu si více vážit své současné práce. 🙂

Více fotek zde

Mějte se fajn

Honza

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s