SAMHAIN 2016

Ahoj kamarádi, jak mrznete? Ty rána cestou do práce jsou děsný…ale už by snad mohlo na horách začít pořádně sněžit a pojedeme provětrat ty prkýnka a nohy 🙂

IMG_1480.JPG

Já už to nemohl v těch muzeích vydržet a musel jsem vypadnout na nějakou venkovní akci. Kamarád mi řekl, že se o víkendu koná Samhain 2016. Já netušil co to je… řekl jsem mu, zda není na taneční párty ala Mácháč trochu zima, ale rychle mě uvedl do obrazu. Samhain 2016 je oslava keltského nového roku. To se mi líbilo a začal zjišťovat víc. Akce se konala v budovaném keltském skanzenu u Nasavrk.

!!!!! VIDEO ZDE !!!!!

Celý skanzen je budován přesně podle keltského města z mladší doby železné. Stavby, které si můžete samozřejmě i projít a prohlédnout, mají svou předlohu v archeologických nálezech. Jak mi prozradil jeden z místních bojovníků tak díky tomu, jak to tady ti nadšenci budují, bude tento skanzen jediným skanzenem svého druhu ve střední Evropě.

IMG_1481.JPG

Hned na začátku Vás uvítá velká vstupní brána, na které je vystavena opravdová hlava býka. Žádná napodobenina…pravá hlava…od krve. Z prvopočátku mi to přišlo odporné, ale bylo vysvětleno, že Keltové měli býka za posvátné zvíře a rozhodně nebyli jen mírumilovným národem, který okopával záhonky a vyráběl náramky nebo korále. Tady prostě ukazují realitu. 🙂

IMG_1482.JPG

Místní chodí dobově oblečeni. Dokonce i malé několikaměsíční dítě, bylo oblečené jakoby z té doby. V jednom domě byla ložnice, vybavená kuchyň :-), podkroví se senem, dílna a špajz. Lidé tu žili jako tenkrát a vy jste se mezi nimi mohli volně pohybovat. V ohništi v prostoru kuchyně bublala polévka, na kterou se všichni kolem těšili.

IMG_1484.JPG

U dalšího domku byla ukázka, jak Keltové opracovávali železo. Každý si mohl vyzkoušet, že to nebyla žádná legrace. Jinde se zase vyrábělo závaží na tehdejší váhu. Nechyběla ani dílna pro děti, kde se vytvářeli například lampiony na večerní průvod.

IMG_1485.JPG

Jediné co mě nemile překvapilo, bylo vyšší vstupné, než jsem čekal. Na tuto akci stál pro dospělého lístek 120 korun.

Více fotek zde

Mějte se fajn

Honza

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s