Berlova vápenka

Ahoj kamarádi, jak se Vám daří? U mě fajn. Konečně není venku bláto, protože to zmrzlo. Nenávidím to. 🙂

IMG_1542.JPG

Dnes Vám vezmu na místo, kolem kterého jsem xkrát jel a nevěděl, že je to muzeum. Říkal jsem si, že to je prostě nějaká fabrika a nevěnoval tomu pozornost. Ale jednou mě do očí praštil malý billboard a já se tam tedy musel stavit.

!!!!! VIDEO ZDE !!!!!

Jedná se o Berlovu vápenku v Třemošnici, která je cennou technickou kulturní památkou dokládající místní průmyslovou tradici a historii. Jde o evropskou raritu – 150 let starou výrobu vápence, ke které vedla 5 km dlouhá lanovka (vápenec se dovážel košíkovou dráhou z Prachovic, kde se těžil. Lanovka měřila 5 kilometrů a patřila svého času k nejdelším v Čechách. Cesta suroviny z Prachovic do Závratce trvala 50 minut).

IMG_1546.JPG

Historie vápenky (té starší části) sahá až do roku 1880. Jinak se toho o této části budovy moc neví. Jedině to, že ji snad postavila česká firma. Tuto vápenku pak kolem roku 1890 koupila společnost Davida Berla a roku 1893 přistavěla tu menší  (teď zrekonstruovanou) vápenku spolu i s výtahem. Ve vápence se pracovalo až do roku 1960.

IMG_1545.JPG

Už se zde tedy přes 50 let žádné vápno nezpracovává, ale žije to tu pořád. Funguje tu muzeum vápenictví a údajně se nikde nic podobného vidět nikde nedá.

IMG_1544.JPG

Celá vnitřní výstava je rozdělena do čtyř částí – Co je vápenec, Historie vápenky v Prachovicích, Počátky vápenictví v Železných horách a Berlova vápenka.  Co je ovšem nejzajímavější, je pohled do čtrnáctimetrového komína zevnitř a z tohoto pohledu se Vám může zamotat hlava 🙂 Až pojede někdy kolem, určitě se stavte. Vstupné pro dospělého je 30 korun a pro děti polovic.

IMG_1543.JPG

více fotek zde

Mějte se fajn

Honza

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s