Korunovační klenoty

Ahoj kamarádi, jak se máte? Dárky už máte koupený nebo jedete režim na poslední chvíli čili last minute? Dejte pozor, dárky z benzinek moc radosti neudělají 😀 Do finále se blíží i moje-naše soutěž Král vánočních stromků 2016. Takže máte poslední šanci dát hlas svému favoritovi a pomoci mu tak vítězství. Co jsem se díval, tak boj je velmi vyrovnaný a ještě si netroufám tipovat vítěze/krále.

IMG_1906.JPG

A když jsme u těch králů, tak Vás dnes vezmu za klenoty, které klidně z obyčejného kluka udělají krále. Korunovační klenoty zavítaly do muzea na zámku v Pardubicích. Jistě že jen repliky. Ty pravé jsou uschovány v Korunní komoře chrámu sv. Víta na Pražském hradě, která je za mozaikou Posledního soudu a je chráněna masivními dveřmi se sedmi zámky. Sedm zámků značí sedm klíčů. Klíče jsou rozděleny následovně – prezident, předseda vlády, arcibiskup pražský, předseda Poslanecké sněmovny, předseda Senátu, probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta a primátor hlavního města Prahy. Takže dostat se k originálům je nemožné. O to další důvod vyrazit se podívat na jejich přesné kopie. 🙂

!!!!! VIDEO ZDE!!!!!

O výrobu replik se postaral proslulý český zlatník a výtvarník Jiří Urban. Navrhoval a realizoval například kříž pro papeže Jana Pavla II. nebo šperky pro Její Veličenstvo, anglickou královnu Alžbětu II.

IMG_1908.JPG

 Vstupné je rovná stovka…ale kdo by to za ty klenoty nedal. Je to fakt zážitek. Taky je o ně velký zájem a jen stěží, jsem s nimi byl pár vteřin sám a vyfotil si je. Ve druhém sále je související výstava, která samozřejmě odkazuje na Karla IV.

IMG_1909.JPG

Zde je k vidění například kroužková košile, staré zbraně, dokumenty, klíče a i dřívější móda. Výstava je bezbariérová pro kočárky a vozíčky bez elektrického pohon a trvá až do 5.2.2017.

IMG_1910.JPG

Více fotek zde

Mějte se fajn

Honza

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s