Muzeum řemesel

Ahoj kamarádi, jak se daří? Jaro se nám zase trochu schovalo, ale věřím, že ne na dlouho. Vím, že reportáž z mého výletu měla vyjít minulý týden, ale byl jsem mimo ČR a internet tam prakticky nebyl. Proto píšu až teď, omlouvám se. Pokusím se stihnout o víkendu další výlet a napsat o něm příští středu, protože jsem trochu ve výletním skluzu. Ale já to doženu, toho se nebojím 🙂

IMG_3091.JPG

Každý z nás chodí do práce (bohužel 🙂 – umím si i představit život bez práce) a dělá v určitém oboru a předpokládám, že se v něm snaží být dobrý a užitečný. Dnešní doba má samozřejmě trochu jiné pracovní obory než tomu tak bylo dřív. Dnes někdo pracuje jako realitní makléř, finanční poradce, ředitel ropných dolů, kosmonaut J… a jaké byly pracovní obory neboli řemesla dřív, se můžete podívat v Letohradě. Je zde Muzeum řemesel. Kdo z vás například ví, co dělali takoví krumpéři? 🙂 Chvíli Vás nechám přemýšlet.

!!!!! VIDEO ZDE !!!!!

Muzeum řemesel v Letohradu se nachází v barokní sýpce chráněného areálu Nový dvůr. Svojí plochou 1750 metrů čtverečních je největším muzeem v České republice. Je zde k vidění na 50 ukázek řemesel a živností z období 1840 – 1930.

IMG_3092.JPG

K vidění je tu opravdu velká řada zajímavých věcí, které se podařilo sehnat především z oblasti Orlických hor. Obzvlášť krásný je pohybující se mechanický skanzen. To je radost pohledět. Není tedy dobový, ale na zakázku vyrobený nedávno třebechovickým řezbářem. Je ovšem na něm vidět, že řemeslo ještě neumřelo.

IMG_3095.JPG

Tak krumpéři byli vyšívači, kteří šlechticům na jejich vzácné dovezené tkaniny vyšívali figurální výšivky. Krumpéři museli umět i velmi dobře malovat, ale později tzv. “krumplovali“ podle předloh malířů, kteří je v roce 1594 přijali do svého cechu malířského. A takových zajímavých řemesel je tu bezpočet.

IMG_3094.JPG

Muzeum má několik prohlídkových tras a neustále rozšiřující expozici. Momentálně shánějí starý hrnčířský kruh, takže pokud doma náhodou ve stodole jeden máte a nepotřebujete ho, napište na letohrad@muzeumřemesel.cz . 🙂

   IMG_3093.JPG

více fotek zde

Mějte se fajn

Honza

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s