FF

Ahoj kamarádi, jak se máte? Vánoce se blíží už pěkně rychle. Nemůžu uvěřit, že je zase další rok za námi. Zní to jako fráze, ale děsně to letí…čím  jsem starší, tím to víc tak nějak cítím. Občas mám takovej frmol, že se mi zdá, že týden má jen 4 dny, z toho 3 pracovní a jeden volnej…letí to no. 🙂

IMG_5576.JPG

Venkovní počasí už moc nepřeje outdorovým výletům a sportům, tak je na čase vyrazit na výstavy a do muzeí, než napadne na sjezdovkách sníh. 🙂 Dnes se podíváme na výstavu o jednom z nejlepších českých herců – výstavu o panu Františku Filipovském.

!!!!! VIDEO ZDE !!!!!

František Filipovský pochází z našeho kraje, tedy pardubického, blíže z Přelouče. A právě zde, v místním Kulturním a informačním centru, otevřeli výstavu o svém slavném rodákovi. Pan Filipovský se již od dětství věnoval hudbě a umění pod přísným dohledem svého otce, jak ukazují dobové fotografie a díky němu se i potkával s tehdy známými umělci, kteří když hráli v Přelouči, pobývali právě u nich doma.

IMG_5577.JPG

Svoji první profesionální smlouvu smlouvu podepsal v lednu 1932 a to hned v Osvobozeném divadle. Ve hře Golem hrál po boku Voskovce a Wericha. Kdo by neznal Mazánka  Krhounka z filmů Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše. Tady hrál ve svých třiceti letech studenta septimy. Dále můžeme uvést role v cyklech Arabela, Pan Tau či Hříšní lidé města pražského. 🙂

IMG_5589.JPG

Další část výstavy je věnována dabingu a působení v rozhlasu. Daboval samozřejmě Louise de Funese z filmů o Četníkovi…nebo v trilogii Fantomas. Louis de Funese jeho práci znal a chtěl se i osobně setkat, ale samozřejmě z politických důvodů to nebylo možné.

IMG_5590.JPG

Od roku 1995 se v Přelouči každoročně udělují ceny Františka Filipovského za dabing mezi jejíž vítěze patří například Zlata Adamovská, Eliška Balzerová, Viktor Preiss nebo Filip Jančík.

Více fotek zde

Mějte se fajn

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s