Prezidentský vlak

Ahoj kamarádi, jak se máte? Už jste upečení? To je léto co 🙂 Občas mi to vedro vadí, ale pak si řeknu, že jsem se těšil, až takhle bude, když pršelo, nebo byla zima. Tak si to teď pojďme užít.

!!!!! VIDEO ZDE !!!!!

Dnes vás vezmu na prohlídku vlaku. A né zrovna ledajakého! Vlaku, který vozil například Tomáše G. Masaryka, Edvarda Beneše a samozřejmě i Václava Havla. Je to speciál vypravený ke stému výročí založení Československé republiky – Prezidentský vlak. Prezidentský vlak jezdí po celé České a Slovenské republice a měl i víkendovou zastávku v Pardubickém kraji. To jsem si nemohl nechat ujít a nebyl jsem zdaleka jediný.

IMG_8142

Nejstarší vagon z celého vlaku je vůz Aza 86. Byl vyroben v roce 1909 pro rakousko-uherského následníka trůnu Františka Ferdinadna d`Este. Po skončení války v něm jezdil první československý prezident T.G. Masaryk, než byl k jeho osmdesátým narozeninám vyroben druhý unikátní vagon z Prezidentského vlaku Aza 80. Jsou to opravdu nádherné kousky, na kterých je vidět kus poctivě odvedené práce.

IMG_8143

V dalším z vagonů (samozřejmě také raritní kousek) je realizována expozice jízdám československých prezidentů po naší zemi ale také po jízdách vlakem po celé Evropě. Součástí expozice je i malé “kino“.

IMG_8144

Vlak je tedy ideální dopravní prostředek…třeba právě na prázdniny. Já se ještě o prázdninách chystám projet historickou linkou z České Třebové do Hanušovic a zpět. A co vy?

IMG_8145

Více fotek zde

Mějte se fajn

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s