Krematorium

Ahoj kamarádi, jak se máte? Už jste vyjeli někam na hory? Já se pořád plácám mezi rýmou a chřipkou. Já ten podzim nemusím, takže se těším na zimu až ty bacily umrznou. Ale hlavně se rozjedou vleky třeba na Dolní Moravě, Bukově hoře nebo v Hlinsku.

IMG_9565.JPG

No dnes to bude ale trochu smutnější výlet, nicméně hodně zajímavý, protože vás vezmu do jedné z nejznámějších a nejzajímavější budovy v Pardubickém kraji. Jedná se o pardubické krematorium.

Video zde

Jednou za čas je v této krásné budově Den otevřených dveří. Jo, vím, zní to vtipně a divně a asi čekáte, že to moc lidí nemůže zajímat. To jsem si myslel taky, než jsem se tam šel podívat. Lidí jako na Václaváku, fronta až ven a linula se celou budovou.

IMG_9568.JPG

Budova byla postavena v letech 1921 až 1923 ve stylu art deco na jižní periferii Pardubic. Uteklo pár let a kolem krematoria vyrostla velká obydlená čtvrť. Průvodce pan Ježek nám sdělil: „My máme jen derniéry. Vše musí klapnout na první dobrou, jako u filmu. Žádná šance na opravu není.“ A když je řeč o filmu – režisér Juraj Herz zde natáčel film Spalovač mrtvol.

IMG_9566.JPG

Návštěvníci si mohli prohlédnout i staré pece, které se ve filmu také objevily. Opět taková perlička – průměrná váha popela z jednoho těla jsou skoro 3 kilogramy.

IMG_9567.JPG

Nejlepší byl pán, který prohlídku končil stejně jako já a průvodci řekl: „ Nashledanou.“ Všichni kolem se na něj otočili a začali se smát. I v krematoriu může být legrace…

Více fotek zde

Mějte se fajn

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s